Найстарішу садибу-кафе на Андріївському узвозі віддають бізнесу по схемі – розслідування Інформатора

Орієнтовний час читання 1 хв читання

Новий таємничий орендар, якого знайшли за допомогою Прозорро.Продажів, зобов'язався вкласти у непотрібну реставрацію будівлі 10 млн грн., після чого зможе претендувати вже на приватизацію будівлі, запопадливо оціненої дешевше за "однушку" на Троєщині

Донедавна у приміщенні на Андріївському узвозі, 13Б працював ресторан "Світлиця". Фото з оголошення про оренду на Прозорро.Продажі

Одноповерхова садиба, найстарша на цілому Андріївському узвозі, перебуває у “занедбаному стані”: у цьому переконує посадовиця КМДА, відповідальна за охорону культурної спадщини. Саме вона, як писав Інформатор, прийняла рішення віддати садибу в оренду приватним власникам із зобов’язанням реставрувати будівлю. Але ми розшукали документи, з яких чітко видно: будівля не є закинутою, і загалом її стан є “задовільним” – тобто потреби в дорогій реставрації (а у КМДА “нарахували” аж 10 млн грн.) немає. А відтак, передача будівлі схожа на спробу просто вкрасти її в київської громади – бо, вклавши суму коштів у “поліпшення стану” комунальної споруди, приватна особа претендуватиме на те, щоб стати її власником. І це ну дуже схоже на схему.

“Будівля у занедбаному стані. Занедбаному стані!”

Про поточний стан будівлі та підстави для передачі її у приватні руки в оренду строком одразу на 15 років директорка Департаменту охорони культурної спадщини КМДА (ДОКС), Марина Соловйова, розповіла у коментарі муніципальному виданню “Вечірній Київ”. Вона зауважила, що проблеми з будівлею виникли після того, як її колишній орендар на самому початку повномасштабного вторгнення залишив Київ – та накопичив борг у 800 тис грн.

“Виконавча служба стягнула 200 тисяч – решта боргу залишилася непогашеною. Будівля перебуває в занедбаному стані”, – відповіла Соловйова виданню, опісля продублювавши тезу про “занедбаний стан”.

Після цього, зауважила посадовиця, робоча група за участі ДОКС та Департаменту комунальної власності розробила “пілотний проєкт” – і будівлю виставили для оренди через систему Prozorro. Згідно з умовами, орендар отримує садибу на Андріївському узвозі, 13Б на 15 років за умови, що у перший же рік проведе обов’язкову реставрацію споруди “згідно з Законом Укрїни “Про охорону культурної спадщини”.

“З науково-проєктною документацією, погодженням консультативної ради, дозволом на реставраційні роботи. Жодної реконструкції там не передбачено, лише реставрація… Орієнтовна вартість – близько 10 млн грн”, – повідомила Соловйова.

Садиба 1846 року побудови, зведена на замовлення міщанина І. Медвєдєва, перебуває зовні у цілком пристойному стані

Яким є стан насправді

Своєю чергою, Інформатор розшукав на сайті Української універсальної біржі, що обліковує й документи від Прозорро.Продажі, цікавий документ – Акт про обстеження технічного стану будівлі на Андріївському узвозі, 13Б, складений 3 березня 2025 року. Тоді споруду обстежували представники того ж-таки ДОКС і Київського науково-методичного центру по охороні, реставрації та використанню пам’яток історії, культури й заповідних територій. Саме він, до речі, й обліковує на своєму балансі цю пам’ятку історії місцевого значення.

У документі, який підписали одразу шестеро представників обох органів, йдеться про “задовільний” загальний стан будівлі. Якщо вичитати його детально, то можна помітити, що у кепському стані перебувають якраз деякі елементи внутрішнього декору, а також стіни, підлога й стелі, тобто, саме ці елементи, як каже про них Соловйова, нібито, можуть свідчити про “занедбаний стан” будівлі.

Фото внутрішніх приміщень: не так давно тут був ресторан “Світлиця”, нині – лише порожні кімнати й залишки торговельного обладнання

Що в будівлі добре:

  • Загальний стан;
  • Цоколі та відмостки біля них;
  • Приямок входу до приміщень підвалу, інші відмостки;
  • Дерев’яні зовнішні стіни;
  • Дах (разом з покрівлею, кроквами, латами й водозливними трубами);
  • Зовнішнє декоративне оздоблення, карниз і усе фарбування;
  • Внутрішні вікна й двері;
  • Впорядкована територія біля споруди.

А що у незадовільному стані:

  • Внутрішні “архітектурно-конструктивні і декоративні елементи”;
  • Стелі (“оздоблення старе, має пошкодження”);
  • Підлоги (покриття з керамічних плит, дощаті – пофарбовані, покриття старе, завалено сміттям);
  • Стіни (оздоблення старе, у підвалі стіни вологі, уражені грибком);
  • Дерев’яні сходи до приміщень підвалу.
Скан-копія з Акту про обстеження будівлі, проведеного навесні 2025 року, показує: споруда загалом у непоганому стані
Певні недоліки є у внутрішньому оздобленні: проблемні стіни, стеля й підлоги потребують реставрації, але навряд чи уся робота “потягне” на 10 млн грн.

Садибу на Андріївському оцінили, як “однушку” на Трої

Не беремося судити, у яку суму – разом із науково-проєктною документацією, і обов’язково з погодженням із консультативною радою – може стати реставрація пам’ятки – усіх внутрішніх елементів, дерев’яних підлог та сходів до підвалу. Та щось підказує, що сума буде все ж меншою за 10 мільйонів гривень, яку “нарахували” чомусь у ДОКС. Та зауважимо: ця сума може бути не випадковою.

“Ім’я таємничого інвестора вона (Марина Соловйова – Ред.) так і не назвала. А загалом, згідно укладеного договору, сума інвестицій в “реставрацію” пам’ятки складе 10 млн грн., що автоматично дає підстави для приватизації як самої пам’ятки, так і, що головне, – земельної ділянки під нею”, – зауважив у дописі на Facebook київський пам’яткоохоронець Дмитро Перов.

І останнє. Згідно з проєктом договору, що Інформатор також розшукав на сайті Української універсальної біржі, балансова вартість цілої садиби у історичному центрі Києва, у центрі Андріївського узвозу, становить менше за ціну “однушки” у панельному будинку на Троєщині. Історичний будинок 1846 року площею 156,9 “квадратів” оцінили у 1,81 млн грн – тобто 43,8 тисячі доларів за курсом.

Зважаючи, що ціна “покращень” і “реставрації” більше, ніж у 5 раз перевищить, власне, вартість самої будівлі – новий орендар майже напевно спробує приватизувати історичну садибу.  Відтак, те, що відбувається з будинком колишнього ресторану “Світлиця”, дуже вже схоже на печально відому схему з виведення комунального майна через суттєве поліпшення стану об’єкта (невідокремлювані покращення).

Як ресторан-нахаба намагався вкрасти тротуар на Бесарабці

Нагадаємо, днями Інформатор написав, що одноповерхову садибу, найстарішу на Андріївському узвозі, передадуть у приватні руки. Нині вона є комунальною власністю міста, та обліковується на балансі установи, що дбає про пам’ятки історії та архітектури. Однак у Департаменті охорони культурної спадщини КМДА вирішили, що вона потребує повної реставрації, і вирішили передати садибу “інвестору”.

Також ми розповідали, що ресторан ChaCha, який зайняв місце колишнього магазину “Рошен” на Хрещатику, намагався прибудувати літній майданчик до закладу з боку Бесарабського ринку. Нині тротуар поряд із закладом розібраний, а прохід по ньому – перекритий картатою будівельною стрічкою: це створює максимальну незручність для пішоходів, що намагаються оминути заклад у “час пік”.

Вас також зацікавить

Більше від автора